Beebi, Toit

Kaerapiim

Koduste vahenditega tehtud taime piimaline sobib hästi nii kohvi peale kui ka lehmapiima asendajaks müsli või puuviljade juurde.

Võtsime siis perekondlikult ette väikese väljakutse ja vaatame, kui kaua saame hakkama ilma poes käimata. Algselt kõlab suhteliselt karmilt, aga tegelikult kui sammsammult oma kappi vaatama hakata saab täitsa tükk aega hakkama.

Inspiratsiooniks oli siinkohal Kadri blogi ja tema nädalane väljakutse. Tänaseks pole me poes käinud kaheksa päeva ning hommikul seisin fakti ees, et kohvi peale ei ole enam piima. Noh – tavalist piima on aga sellega hakkab mul teadagi paha, minu laktoosivaba tegelane oli aga otsa lõppenud. Veidi ajusoppides ragistamist ja meenus suurepärane kaerapiim ja fakt, et seda saab ju ise kodus ka teha. Kuna ma pole seda mittekunagi varem teinud, siis toetun targemate inimeste nõuannetele ja kasutasin baasiks Deliciously Ella retsepti kaerapiima valmistamiseks.

Kaera fänn olen ma juba pikalt. Sel on superhea maitse, sisaldab palju kiudaineid ja lisaks on imeliselt toitev. Kaeras peitub rohkem valku ja häid rasvu kui teistes teraviljades, hulganisti antioksüdante ning osad uuringud on näidanud, et kaer on ka vererõhku alandava mõjuga ning aitab balansis hoida veresuhkru taset.

Kaerahelbepuder on minu arvates üks mõnusamaid hommikueineid ja hoiab kõhu täis. Ja no kaerajäätis on lihtsalt taevalik! (Proovige – Oatly vaniljejäts, mmm kui hea!)

Mõte olemas ja asjad välja otsitud, tuli hakata toimetama. Suhteliselt lihtne protsess – kaer likku, siis blenderda, kurna ja maitsesta. Mis aga protsessi käigus selgus, et algse retsepti kogus on minu masina jaoks liiga suur. Seega blenderdamisel oli kogu laud seda toredat valget piimaollust täis, sest see nirises masina kaane vahelt välja. Siit ka mu sõbralik soovitus teha seda 2x väiksemate kogustega kui algses retseptis kirjas on – siinses retseptis olen koguseid vastavalt vähendanud.

Kui kaer on leotatud ja blenderdatud tuleb see läbi tihedama sõela kurnata. Mina otsustasin et hoopis lihtsam on seda teha läbi marli. Esmalt sellepärast, et saab puhtama ja tükivabama joogi ning teiseks ei pea puulusikaga udjama ja vedelikku läbi sõela ajama vaid lihtsalt pigistad selle vedeliku läbi marlilapi välja. Lihtsuses peitub võlu 🙂

Muide, beebiemmedele – kaerapiima võib põhimõtteliselt anda joogiks ka beebile, kuna kaer on neile juba päris pisikesest peale sobilik toit. Beebile kaerapiima pakkudes jätaksin aga mina selle magustamata/maitsestamata ja annaksin naturaalset jooki.

Retsept (ca 0,5l piima):
60g kaerahelbeid*
450ml vett
Soovi korral 1spl agaavisiirupit

Valmistamine:
Pane kaerahelbed 30 minutiks külma vette likku. Seejärel kurna ja loputa need sõelas külma vee all. Aseta loputatud kaerahelbed  blenderisse ja kalla peale 450ml vett. Blenderda ca 30 sekundit – 1 minut. Kalla segu läbi marlilapiga vooderdatud sõela kaussi, lase esialgu vedelikul nõrguda ning seejàrel voldi lapp väikeseks nutsakaks ja pressi vedelik välja. Lapi sisse peab jääma kuiv kaerapuru ning kausis olema valget värvi puhas vedelik. Kui soovid piima maitsestada lisa maitseained ja sega vispliga ühtlaseks. Säilita külmikus suletud anumas ca 4-5 päeva.

*Kaer on oma loomult gluteenivaba, ent kui Sind vaevab tõsisem gluteeniallergia, kasuta sertifitseeritud gluteenivabasid kaerahelbeid.