Toit

Tzatziki ehk hapukoore-kurgi kaste

Klassikaline tzatziki kaste on mõnusalt küüslaugune ja sobib kokku lugematute erinevate roogadega. Lihtne teha ja kerge süüa!

Enne Kreetal kohaliku tzatziki valmistamist arvasin ma mingil põhjusel, et sinna käivad ka mingisugused ürdid. Kuidagi silme ette kangastub see vanahea koolisöökla stiilis hapukoore-kurgi  kaste, kus on hapukurgi tükid, veits tilli ja mingi jogurti-koore vaheline tegelane. 😀 See oli kusjuures alati täiega maitsev ja meenub, et koos kalapulkadega kogu kooli lemmik lõunasöök, mida kunagi alles ei jäänud.

Päris autentne tzatziki on aga tsuti teisest puust. Harilik värske kurk, küüslauk ja koor on põhilised, mida vajad. Oliiviõli ja soola siiski veidikene lisaks. Kui sa ei ole suur küüslaugu sõber, siis pane seda veits vähem, kui siin retseptis. 2-3 küüslauguküünt annavad korraliku särtsu sellele kastmele, aga just selline mulle meeldibki!

Selleks, et sinu tzatziki ei tuleks vesine ja vedel on kaks olulist tähelepanekut. Esmalt: kindlasti pigista kurgist hoolega välja kogu vesi, mis kätte saad. Ja teiseks, kastme tegemisel on oluline, millise koore valid. Klassikalises tõlkes ütleks, et tzatziki pole mitte hapukoore-kurgi kaste vaid hoopis jogurti-kurgi kaste. Aga eestipärane jogurt on tavaliselt oluliselt väiksema rasvasisaldusega kui tzatziki jaoks vaja läheb. Pigem on siin vaja just lahjat hapukoort või rammusat kreeka jogurtit ehk midagi, mille rasvasisaldus on vähemalt 10%. Sestap oleks eksitav nimetada teda meie mõistes jogurtikastmeks kuigi jah – 10% kreeka jogurt on siin kõige õigem kooreline.

Tzatziki kaste

Retsept
suur kausitäis
300 g 20% hapukoort või 10% kreeka jogurtit
pool pikka kurki
2-3 küüslauguküünt
4-5sl oliiviõli
soola

Valmistamine:
Riivi kurk jämedama riiviga. Pigista kurgiriivist välja kõik üleliigne vesi. Lisa riivitud ja nõrutatud kurgile pressitud küüslauguküüned, koor, veidi soola ning oliiviõli. Sega kõik kokku ja naudi. Mida kauem lased tzatzikil seista, seda vingemaks läheb küüslaugu särts. 🙂