Toit

Tatrasalat

See retsept oli osa Pere  ja Kodus septembris 2021 ilmunud koolilapse tasakaalustatud menüüst, mis sai kokku pandud koostöös toitumisterapeut Jaanika Tapveriga. Tatrasalati sättisime Jaanikaga menüüs peale kooli-trenni vajalikuks vahepalaks. Salat on piisavalt lihtne, et koolilaps saab valmistamisega ise hakkama ning samas ka parasjagu toitainerikas.

Tatra võib vabalt asendada ka pruuni riisiga ning kui on plaanis jätta see lapsele endale valmistada, võiks õhtul tema jaoks tatra või riisi valmis keeta. Sel juhul on vähene hakkimine-segamine 7-8aastasele koolijütsile igati jõukohane.

Tulles aga koolilaste teemast kaugemale, on tatrasalat ka endale väga hea kõhutäis või vahepala ning miks mitte teha teinekord tatrasalatit hoopis mõnele peolauale! Tatar on väga kasulik teravili, aga paratamatult eestlaste jaoks nii tavaline ja pigem seostub alati tudengielu kitsaste oludega. Et no tatart sööme siis, kui enam millekski muuks raha ei ole. 😀 Viimastel aastatel on tatar ilmunud juba ka paljude söögikohtade menüüsse ning loodetavasti ta tõusutee jätkub, sest tegelikult on tegu oluliselt mitmekülgsema tegelasega kui viska-hapukoor-peale-ja-söö-siis-kui-raha-ei-ole toiduga.

Siin salatis saab kokku tatar iganädalaselt vajaliku kalaga, rauarikka spinati ja teiste köögiviljadega. Kastmeks kasutan siin tavalist kodujuustu, sest see on valgurikas ja vähema rasvaga kui hapukoor või majonees, aga parasjagu koorene, et teeb salati mõnusaks.

Tatrasalat

Retsept (ühele)

70 g keedetud tatart
70 g pannil või ahjus 
küpsetatud lõhefileed
70 g värsket kurki
5 eri värvi kirsstomatit
1 lapse peotäis beebispinatit või muud rohelist salatit
2 sl kodujuustu
soola, pipart

Valmistamine:
Tõsta kaussi keedetud tatar, rebi kahvliga tükkideks praetud lõhe ja pane hulka peotäis salatilehti. Lõika kirsstomatid pooleks, haki kurk ja lisa kaussi. Tõsta juurde kodujuust, soovi korral maitsesta õrnalt soola-pipraga ja sega läbi.

*Kui laps valmistab salatit ise, siis keeda eelmisel õhtul valmis tatar ja küpseta tükike kala. Tõsta need külmkappi teda ootama ning koolist koju jõudes saab ta ise edasi tegutseda.