Toit

Tarte Tatin

Tarte Tatin on klassikaline Prantsuse magustoit. Küpsetamiseks vali paksem ahjuvorm, mis sobib ka pliidile, või ahjukuumust kannatav praepann.

Tarte tatin’i võid teha pirnidega (nii nagu retseptis), ent soovi korral võid asendada need sama koguse õuntega või ploomidega.

Retsept:
Kümnele kuni kaheteistkümnele

250 g (laktoosivaba) lehttainast
6 suurt pirni
100 g (laktoosivaba) võid
100 g kookospalmisuhkrut
1 tl vanillsuhkrut või 1 vanillikaun
1 tl kaneeli
1 tl kardemoni

Valmistamine:
Pane ahi 190 kraadi juurde sooja. Suru panni põhja ühtlase kihina pehme või ja selle peale puista ühtlaselt suhkru ja maitseainete segu. Pese ja puhasta pirnid, lõika neist suuremad sektorid. Pane pirnid või-suhkrusegule, ümar pool all. Tõsta ahjuvorm pliidile ja kuumuta umbes 5–7 minutit keskmisel kuumusel, kuni suhkrukaramell on vedel ja kergelt muliseb. Valva hoolega, et karamell kõrbema ei läheks! 
Samal ajal rulli lehttainast ring, mis oleks veidi suurem kui ahjuvorm. Kui karamell on sulanud ja õunad veidi küpsenud, tõsta ahjuvorm pliidilt ja kata vorm lehttainaga. Tõsta lusikate abil tainaservad pirnide alla (ettevaatust – karamell on tulikuum!). Tainaga kaetud ahjuvorm tõsta küpsema – 190 kraadi juures 18–20 minutit. Võta vorm ahjust välja ja kummuta kook tagurpidi serveerimisalusele, nii et tainas jääb alla. Soovi korral kaunista pealt tuhksuhkruga ja serveeri koos vanillijäätisega.

Tarte tatin
Foto: Viljar Särekanno