Toit

Suvine puuviljasalat

Suvi on õige aeg, et nautida tervislikku puuviljasalatit. Kuidas aga saada aru, kas poeletil olev ananass on valmis või vajab veel küpsemist? Ja kuidas siis ikkagi see puuviljasalati valmistamine käib?

Mulle väga meeldib jälgida poes inimesi ja nende toredaid etendusi puuvilja valiku juures. Kes kopsib targa näoga arbuusikoorele, kes uurib-puurib avokaadot igast küljest ja kes käib esmalt läbi terve banaanikasti, et leida just see õige. Omamoodi lõbustav tegevus minu jaoks 😀 Vahel tahaks kohe kõrvalt nõu anda, et “oot-oot, äran’d seda avokaadot küll võta, see on veel üsna toores, vali hoopis see” aga õnneks enamasti suudan oma suu kinni hoida…

Kui ma ausalt ütlen, siis arbuusivalikul jään isegi mina hätta. Kõik toredad teooriad olen ära katsetanud aga päeva lõpus olen aru saanud, et eks see on ikkagi üks õnnemäng. Samas aga ananassivalikul on üks nipp, mis mind kunagi alt ei vea. Ega ma enam hästi ei mäletagi, kust see nipp minuni jõudis, aga toimib ta absoluutselt alati!

Kuidas siis saab aru, kas ananass on valmis, toores või mädanenud? Võti peitub ananassi peal olevas lehetutis. Puuvilja valides katsu sisemisi lehekesi – kui need on väga tugevalt kinni, siis on ananass toores, kui aga tulevad liiga kergelt küljest ära, on ananass üleküpsenud või isegi mädanenud. Õige küpsusega ananassi lehetuti sisemised lehed tulevad kerge tõmbamisega lahti, just täpselt selline vahepealne staadium, kus ei pea liiga tugevalt sikutama aga leht ei tule ka esimese puudutuse peale küljest ära. Kui Sul on plaanis ananassi süüa kahe-kolme päeva pärast, siis vali pigem tugevamalt kinni oleva lehega vili, sest toatemperatuuril kapi peal küpseb vili kodus edasi.

Kui oled õige ananassi koju toonud, siis enamasti järgmine küsimus on “Kuidas ma selle nüüd lahti lõikan?”. Ja just õigest lõikamisest sõltub see, kas ananass teeb söömisel suu katki ja ajab kipitama või ei tee. Ilmselt on igaüks kogenud seda, et ananassi süües hakkab pärast suu jubedalt kipitama. See tuleb vilja servades olevatest väikestest “pindudest”, mis suu seest poolt katki teevad kui neid korralikult küljest ära ei lõika. Selle vältimiseks jälgi lõikamisel, et eemaldad külgedelt kõik pruunikad ogalikud – teatud mõttes läheb rohkem vilja raisku, ent teisalt saad parema söömise-naudingu. Seejärel tuleks ananassi keskelt eemaldada ka kõva südamik nii, et kaussi jõuaks ainult puhas ja pehme ananassi viljaliha. Lahtilõikamise illustreerimiseks leidsin YouTube’ist ühe hea õppevideo.

Teine küsimus puuviljade serveerimisel on alati see, et näiteks õunad kipuvad õhu käes pruuniks tõmbuma (no vähemalt normaalsed õunad, mitte karmi liigiaretuse-tuletised, mis on maakera suurused ja näevad välja üsnagi plastmassist). Selleks, et õun ei tõmbuks õhu käes pruuniks tuleb talle peale niristada tsitrusemahla (näiteks sidrunit). Tsirtus tekitab vilja pinnale väikese kihi ja seepärast ei lähe õun nii kiiresti pruuniks. Lisaväärtusena annab tsitrus puuviljadele ka mõnusa värskuse.

Nipid jagatud, räägime ka natuke viljade kasulikkusest. Ananassi-teemat vaatasime juba mõni postitus tagasi, ananassilimonaadi retsepti juures. Lühidalt kokkuvõttes on ananass jääkaineid väljutava toimega, mis puhastab meie keha ning annab ohtralt vitamiine, flavonoide ja beeta-karoteene. Maasikates on aga hulganisti rauda, samuti palju-palju vitamiine ja mineraalaineid, mida leidub kõige rohkem just nendes värsketes Eestimaa maasikates. Arbuusis on ülivähe kaloreid ja palju antioksüdante, ent tõenäoliselt ühe kõige huvitavama faktina on näiteks teadlased leidnud, et arbuusis leiduv aminohape L-tsitrulliin aitab efektiivselt vähendada lihaspingeid ja lihaste valulikkust, seega tasub peale treeningut mõnusalt arbuusi mugida.

Jutt sai nüüd üsna pikk ja põhjalik, ent loodetavasti leidsite siit nii mõnegi kasuliku nipi ja uut head informatsiooni. Nüüd kiirelt poodi-turule puuviljade järgi ja salatit meisterdama!

Retsept (kuuele kuni kaheksale):
500g arbuusi
300g ananassi
300g maasikaid
300g õunu
peotäis värsket münti
1/4 sidruni pressitud mahl

Valmistamine:

Puhasta ja haki ananass väikesteks sektoriteks.* Lõika arbuus viiludeks, eemalda koor ja  seemned ning lõika väikesteks tükkideks. Puhasta ja pese maasikad ning lõika sektoriteks. Pese, puhasta ja koori õunad ning lõika ka need väikesteks tükkideks. Kalla kõik puuviljad suurde kaussi, nirista üle sidrunimahlaga ja lisa hulka peeneks hakitud münt. Sega hoolikalt läbi. Jäta salat umbes 30 minutiks kuni tunniks maitsestuma ning serveeri soovi korral koos jogurti või kookosvahukoorega.

*Eemalda kindlasti ka ananassi sisemine kõva sisu. Õpetust ananassi lõikamisest saad vaadata videost.