Šokolaad šokolaadil šokolaadi glasuuris. Mmmmmõnus. Kõige peale tasakaalustamiseks veidi soolakaramelli ja välja tuleb üks imeline kreemine tort, mis viib keele alla.
***
Ma olen suur jõulufänn ja tavaliselt on kodu ehteis ja piparkoogilõhn toas juba esimestel detsembrikuu päevadel. See aastal on minu jõuluaeg aga oluliselt tegusam, seega jõuluehteid pole veel isegi keldrist välja toonud ning piparkoogilõhn saab ka tuppa üldiselt vaid töistel põhjustel. Tegusa jõuluaja üle ei saa aga nuriseda, sest tegevuses hoiab mind minu pikaaegne salasoov, mis samm-sammult hoogu kogub.
Nimelt avasin endalegi mõnevõrra ootamatult detsembri alguses päris oma koogileti. Asjad arenesid sellise tempoga, et ausalt öeldes ei jõudnud isegi kordagi mõelda kahtlustele vormis “aga mis siis kui…”. Peas käis vaid aktiivne mõttetöö, kuidas see kõik ära teha, sest teha ju ometigi tuleb, kui soov on olemas olnud juba viimased kümme aastat. Tehtud, mõeldud nagu targemad inimesed kõrvalt kostavad. Nojah, aga maiasmokad mugivad ja kiidavad, seega minul on hea meel 🙂
Isiklikult olen pikalt otsinud kohta, kus saaks head ja tervislikku magustoitu. Sellist, mis on tehtud õigetest asjadest (mitte keemilistest pulbritest ja jumal-teab-millest), maitseks imehästi ja ei jätaks hiljem halba enesetunnet. Nüüd on üks selline koht olemas Arsenali keskuses Lantshis. See on ülimalt kihvt, et üha rohkem ja rohkem oskavad inimesed hinnata head kvaliteetsest toorainest tehtud toitu ja mõistavad, et sõnaga “tervislik” ei käi kaasas terminid maitsetu, mage ja kuiv. Ja minu salamissioon on tõestada, et suhkruvaba kook võib kohe päriselt-päriselt olla magus ja isegi parem kui suhkruga kook!
Nagu mu toidud ikka, on ka Lantshi letis ainult valge suhkruta, nisujahuta ja laktoosita maiused. Suhkru asemel on madala GIga looduslik agaavisiirup või kookospalmisuhkur, mistõttu sobivad enamus maiustusi ka diabeetikutele! Valikust leiab torte, kooke, küpsiseid ja maitsvaid toorkakao trühvleid. Viimased on kusjuures geniaalselt lihtne variant, millega jõuluvana kingikotti täita! Ja kel parasjagu magusaisu pole siis Lantshi grillroad või lõunamenüü on fantastiliselt maitsev! Nii soolast kui ka magusat saab veel soovi korral Wolt transpordiga omale koju/kontorisse tellida. Ega vist enam palju mugavamaks see tervislik toitumine minna ei saa…
Kõigile jõulufännidele on aga eriliseks boonuseks Lantshi nädalavahetuse piparkoogipäev. Pühapäeval saab Lantshis ise rullida ja kaunistada tõeliselt nämmasid piparkooke. Taigen on nagu ikka minu tehtud ja ilma valge suhkruta ning jahuks kasutan seal speltapüüli ja speta täisterajahu, mis on madalama GIga kui tavaline nisujahu. Glasuuri värvin roheliseks matchaga, seega teisisõnu on meil suhkruvaba piparkook vitamiiniglasuuriga 😉 Nii, et pühapäeval lapsed kaasa ja Lantshi tervislikke piparkooke meisterdama.
Kogu selle toimetuse keskmes on aga üks imearmas väike poiss, kes sai eile 9-kuuseks. Ma ei hakka heietama seda emade klassikat “oi-kuidas-aeg-lendab” juttu ja ütlen lihtsalt, et meil on eriti vinge kutt, kes tegi eelmine nädal juba esimesed iseseisvad sammud. Selleks, et mitte unustada oma lubatud väljakutset teha igaks Uku-Robini sünnipäevaks uus koogiretsept, kulus omajagu energiat ja vaidlusi iseendaga aga valmis ta sai. Peas keerles selle koogi idee mul juba umbes 1,5 kuud ning vahepeal maitsesin ära ka võimalikult paljude kohvikute šokolaadi-toorjuustu tordid. Mitte just kuigi erapooletuna aga ma arvan, et see kook sai neist kõikidest kõige maitsvam. Minu rõõmuks arvasid sama ka kooki mekkinud tuttavad.
Retsept (26 cm ümar vorm):
Põhi:
100g toortatrajahu
100g kaerahelbeid
1 spl toorkakaod
50g kookospalmisuhkrut
60g + 60g laktoosivaba võid
1 munakollane + 1 spl vett
veidi soola
Täidis:
800g laktoosivaba toorjuustu
2 munavalget
5 zelatiinilehte + 40 ml vett
10 spl agaavisiirupit
60g kookospalmisuhkrut
1,5tl vanilje essentsi või 1 vaniljekaun
4 spl toorkakaod
Glasuur:
2 spl toorkakaod
3 spl kookosõli
3 spl agaavisiirupit
Soolakaramell:
4 spl agaavisiirupit
20g laktoosivaba võid
30g köögikoort
maitse järgi soola
Peale kaunistuseks purustatud sarapuupähkleid.
Valmistamine:
Kõigepealt valmista küpsisepõhi. Selleks jahvata köögikombainis peeneks kaerahelbed, lisa jahu, palmisuhkur, sool ja 60g külma või tükid ning purusta peeneks ühtlaseks puruks. Lisa veega lahti klopitud munakollane ning kalla hulka. Valmis taigen vormi palliks ja jäta külmikusse 30 minutiks seisma. Seisnud taigen vajuta ahjuplaadile ja küpseta 180 kraadi juures 10 minutit või kuni küpsisepõhi on pealt kuldpruun. Lase põhjal jahtuda. Jahtunud põhi purusta uuesti köögikombainis küpsisepuruks, kalla hulka 60g sulavõid ning sega. Võiga küpsise puru suru lahtikäivasse ümarasse koogivormi tordi põhjaks.
Pane likku zelatiinilehed. Täidiseks sega kokku toorjuust, agaavisiirup, palmisuhkur, toorkakao ja vanilje essents. Vahusta munavalge tugevaks vahuks. Lahusta zelatiinilehed kuumas vees ning sega toorjuustukreemi hulka. Kõige lõpus sega kreemi hulka munavalge vaht ja kalla kreem küpsisepõhjale. Lase põhjal vähemalt 2 h külmas tarduda (või üleöö).
Enne serveerimist valmista peale glasuur ja soolakaramell. Glasuuriks sega kõik koostisained omavahel kokku ning jaota segu koogile. Soolakaramelliks soojenda potis agaavisiirupit mõned minutid, lisa hulka või ja sega. Keera tuli alt kinni ning lisa ettevaatlikult pidevalt segades köögikoor. Kõige lõpus maitsesta karamell soolaga.
Kaunista kook pealt sarapuupähklitega ning nirista peale soolakaramell.