Toit

Päevalilleseemnevõi

Päevalilleseemnevõi on multifunktsionaalne kreemjas määre. See sobib näiteks leivale määrides vahepalaks, pudru peal hommikusöögiks, puuviljadele või koogitaignasse magustoiduks ning ka väikseks vahepalaks lihtsalt lusikaga ampsamiseks. Päevalilleseemnevõi puhul on tegu maapähklivõi onupojaga 🙂 ja näiteks mandlivõi soodsama aseainega.

Minu päevalilleseemnevõi tegemine sai alguse Oh She Glows blogi järgi. Nüüdseks kümneid seemnevõi purke hiljem olen retsepti natuke endale sobivamaks mudinud ja jagan ka teiega, et saaksite kodus seda mõnusat seemnevõid teha. Esialgu tundus ka mulle mõte oma seemnevõi tegemisest natuke hirmutav ja maru keeruline. Tegelikkus on aga kordades lihtsam kui arvatagi oskasin – lihtsalt rösti ja seejärel blenderda. Easy-breezy.Foto: Viljar Särekanno

Mõõtühikuks on seemnete puhul tass, kus mina kasutan 300ml suurust kohvitassi. Seemnevõil on mitu staadiumit, seega väikeseks abimeheks tegin protsessi käigust pilte. Jälgi pilte järjekorras üleval vasakul nr 1, üleval paremal nr 2, all vasakul nr 3 ja all paremal nr 4.seemnevõi
Retsept:
2 tassi kooritud päevalilleseemneid
2 spl kookosrasva
1/2 vaniljekauna
2 tl steviat
1 tl kaneeli
näpuotsaga soola

Valmistamine:
Soojenda ahi 160 kraadini ning rösti seemneid ahjus 9-10 minutit või kuni seemned on kergelt kuldpruunid. Võta seemned ahjust välja ja jahuta. Tõsta röstitud seemned köögikombaini ja purusta umbes 2 minutit, mille vältel vajadusel aegajalt peata köögikombain, kraabi anuma seintele kogunenud seemnepuru tagasi alla. Selles staadiumis on seemnepuru veel kuiv (vt. pilte 1-3).

Lisa kookosrasv ja sool ning purusta veel 2-3 minutit. Selles staadiumis moodustub esialgu tugev pall, ent jätka purustamist ja umbes minuti pärast pall laguneb ja hakkab vaikselt moodustuma kreemjas võie (vt pilt 4). Kui võie on kreemjas, lisa ülejäänud maitseained ning purusta veel ca 1-2 minutit.

Ja või ongi valmis! 🙂 Tõsta või purki ja säilita toatemperatuuril õhukindlas purgis.