Toit

Mascarpone-tort maasikatega

Muinasjutuliselt 
hõrk ja kreemine mascarpone tort sobib kaunistama tervislikku pidulauda. Maasikad võid vabalt asendada ka muude marjadega. Kui kasutad põhjaks enda tehtud küpsiseid, siis saad üleni suhkruvaba koogi.

Kui oled mind pikemat aega jälginud siis tead, et koogid mulle maitsevad ja neid saab siinmail päris tihti. Aga kook peab olema ikka aus – no selline, et oleks magus (mis kook see on, mis ei ole magus?) ja maitseks mõnusalt patuselt. Miks patuselt? Sest olen ikka ja jälle sõpradele öelnud, et magustoidu kohta repliik “see maitseb nii tervislikult!” ei saa kunagi olla kompliment. Kui saan vahel tagasisidena eeltoodud repliigi, siis sean sammud tagasi kööki ja hakkan nuputama, mida retseptis muuta, et roog enam tervislikult ei maitseks, vaid maitseks hästi. Toit peab maitsema hästi, sigahästi või veel paremini ja seda hoolimata sellest, et ta on tervislik. Täpselt nii hästi, et kõik saledat joont hoidvad neiud võtaks veel teise tüki kooki. 😉

Seega saan öelda, et olen andnud endast parima, et nime poolest maru tervislikult kõlavad maiustused mu blogis ei maitseks teps mitte tervislikult vaid ainult hästi või väga hästi. Ma loodan, et jääte minuga ühele nõule ja juhuks kui see tervislik mekk on ikka liiga tugev, palun kirjuta mulle ja teeme selle asja korda. 😉  Too mascarpone tort on aga mulle eriti südamelähedane. See on üsna jabur, kui hea see on! Maitseb nagu lapsepõlve mälestus vanillijäätisest maasikamoosiga. Tegelikult ei ole vahet kuhu sa mascarponet paned – see on alati lihtsalt nii hullult hea!

Mascarpone tort maasikatega
Foto: Viljar Särekanno

Siiruviirulist pealispinda on tegelikult väga lihtne teha. Nirista maasikamoos siiruviiruliselt koogi peale ja hambatiku või lusika otsaga joonista sisse üht- ja teistpidi rajad. Kuigi maasikahooaeg on selleks aastaks juba läbi, saad maasikapüree teha väga edukalt ka külmutatud marjadest ja kaunistada saad kas uhkete väljamaa mammudega või valida parasjagu valmivate kodumaiste mammude seast.

Retsept (10-12le):
Põhi:
300 g mandliküpsiseid
50 g võid

Kate:
300 g maasikaid
60 g agaavisiirupit
2 želatiinilehte
kaunistuseks veel 100 g maasikaid

Kreem:
1 kg mascarpone-toorjuustu (laktoosivaba*)
100 g maasikaid
100 g agaavisiirupit
1 vanillikauna seemned
20 ml vett + 2 želatiinilehte

Valmistamine:
Põhja valmistamiseks purusta küpsised peeneks. Sulata või ja sega küpsisepuru hulka. Vooderda 26 cm lahtikäiv koogivorm küpsetuspaberiga ja pressi küpsisepuru koogi põhjaks. Tõsta külma seisma.
Pane külma vette likku kõik želatiinilehed. Katte valmistamiseks purusta maasikad agaavisiirupiga ühtlaseks püreeks. Tõsta osa püreed potti, kuumuta ja lahusta selles kaks želatiinilehte. Kalla segu ülejäänud maasikapüree hulka ja sega hoolikalt.
Kreemi valmistamiseks sega kokku mascarpone, agaavisiirup ja vanillikauna seemned. Lahusta 20 ml kuumas vees kaks leotatud želatiinilehte ja sega lahus mascarpone-kreemi hulka. Kalla kreemi sekka pool maasikapüreest, aga sega võimalikult vähe – nii jääb kreem mõnusalt kirju.
Võta küpsisepõhi külmast välja. Viiluta 100 g maasikaid
 ja aseta need koogi servadeks vastu vormi ääri. Kalla
peale mascarpone-kreem ning määri ühtlaselt laiali. Kõige peale nirista spiraalina ülejäänud maasikapüree ja tõmba lusikaotsaga koogile siiruviiruline pind. Tõsta vähemalt neljaks tunniks külma seisma. Valmis tort libista serveerimisalusele ja kaunista pealt maasikatega.

*Laktoosivaba mascarpone varud on tavaliselt kõige paremad Prismades. 🙂 Aga hea otsimise ja õnne korral leiab ka mujalt.

Mascarpone tort maasikatega
Foto: Viljar Särekanno