Toit

Lihtne pardi confit

Ei ole vist maitsvamat pardi küpsetamise viisi kui confit. Lisaks on ta oma peene nime tõttu omamoodi peolaua kuningas ja toob kindlasti kokkajale kiidusõnad.

Pardi confit on vana retsept, mille algseks eesmärgiks oli liha rasvas pikki kuid säilitada. Viimane kõlab laisale perenaisele lausa imeliselt – keedad aga suure potitäie koibi valmis ja pistad rasva seisma. Kui kõht tühjaks läheb, tõstad rasvast koiva pannile praadima ja ongi valmis! Üliväikese vaevaga saad justkui võluväel gurmee-õhtusöögi, kõlab ju hästi?

Minu esialgne huvi confit’i tegemise vastu tekkis mõni aasta tagasi ning siis sai läbi proovitud  erinevaid põnevaid versioone – küll erinevate marjadega, erinevate ürtidega ja muu põnevaga. Kõikidest megaretseptidest hoolimata sain aga maailma parimat pardi confit’i ootuspäraselt Prantsusmaal Saint-Emilion’is kohalikul laadal – papptaldrikult, olematu hinnaga ja nutma ajavalt hea. Peale seda, kui olin kondid ka puhtaks lakkunud, seadsin sammud pardi-kaupmehe juurde ning küsisin retsepti. Onu vaatas mind üsnagi segaduses näoga, et mis retsepti sa tahad? Kiites tema imehead parti, proovisin siis veelkord selgitada, et noh kuidas see ikkagi nii maitsev tuli, mis maitseaineid, ürte ja muud te siia siis panite? Onu kehitas õlgu, et midagi ei pannud – sool, pipar, rasv ja part. Ja täpselt nii lihtne see tegelikult ongi.

Sellest inspireerituna jõudsin tagasi alguspunkti, et too confit’i tegemine ei pea teps mitte nii keeruline olema nagu paljud retseptid seda serveerivad. Sest sisuliselt on ikkagi tegu lihtsalt rasvas hautatud pardiga, mille naha hiljem pannil krõbedaks praed. Jah – kui on aega, ei tee paha pardi eelnev marineerimine, aga selle aja puudumisel ei maksa toidutegu pooleli jätta. Täiesti hea pardi saab ka siis, kui visata kõik maitseained, rasv ja part ühes koos patta. Nii ma siis jõulumenüü jaoks tegingi ja panin kirja mõnevõrra lihtsustatud retsepti Pere ja Kodu 2018. aasta detsembrinumbri Pereköögi jaoks. Tõdema peab, et siia sai ikkagi sisse ka muud peale soola ja pipra. Nimelt panin mina pohli, aga soovitan proovida ka kadakamarju. Kadakamarjad annavad mõnusa meki aga tegelikult näevad lihtsalt taldrikul head välja 🙂 Aga eks iga kokkaja otsustab ise – nagu prantslastel kombeks, on part hea ka pelgalt soola ja pipraga omas rasvas!

Retsept (kuuele):

6 pardikoiba
500 g hane- või pardirasva
3 sl pohli või kadakamarju
2 suurt küüslauguküünt
2 loorberilehte
1 sl roseepipart
soola

Valmistamine:

Pane suurde kaanega malm­ potti pardikoivad, rasv ja maitseained ning tõsta pott 150kraadisesse ahju 2,5 tunniks küpsema. Siis võta pott ahjust ja kontrolli – liha on valmis, kui see tuleb kondi küljest lahti. Tõsta küpsenud pardikoivad pannile, nahk allpool, ja prae mõnusalt krõbedaks. Serveeri kohe koos ahjukartulite ja värske salatiga.

Foto: Viljar Särekanno

Pista part purki!

Pikemaks säilitamiseks
 tõsta osa koibadest purki 
ja kata üleni rasvaga. Ülessoojendamiseks piisab vaid koiva tõstmisest pannile – nahk läheb krõbedaks ja liha seest soojaks. Tõeline emmede häkk ja 10­-minuti­-gurmee koduste vahenditega!