Liha on beebide menüüs olulisel kohal, kuna annab vajalikku rauda ja energiat, mida pisikesed kasvamiseks vajavad. Liha tuleks beebile tutvustada alates 6. elukuust ning koguseliselt peaks laps saama liha iga päev vähemalt supilusika täie.
Lihadest sobib beebile just punane liha, kuna sisaldab väiksemas koguses rasva kui näiteks sealiha. Hakklihas on tihtipeale lisatud ka rasvarohkemaid lihatükke, seega mina eelistan püree tegemisel mõnda soodsamat veise tailiha tükki. Mina toon liha enamasti oma lemmik lihapoest Rotermanni kvartalist, kus Saaremaa lihunikud on püsti pannud ühe parima Tallinna lihapoe. Mitte niivõrd beebide kategooriast küll, aga sealt leiab muuseas ka mu absoluutseid lemmikuid nagu metssealiha ja põdraliha aga ka delikatesse nagu näiteks sebraliha (vau!), metstuvi või jäneseliha. Tasub minna uurima! Hinnad on normaalsed ja leti taga mönusad inimesed.
Aga tagasi asja juurde. Kuna liha keetmine ja püreestamine on omamoodi aeganõudev, siis mulle meeldib korraga teha veidi rohkem ning taaskord sügavkülmutada portsionid jääkuubiku nõus. Selliselt saab ühe keetmisega lapsele söögivaru nädalaks või isegi pikemaks ja minul jälle elu oluliselt lihtsam. Nice! Sügavkülmas säilib liha üpris kaua ning sealt on lihtne enne igat söögikorda paras ports sulama võtta. Hoia aga meeles, et sügavkülmutatud toitu tohib sulatada ja soojendada ainult üks kord, seega kindlasti ära seda peale soojendamist uuesti külmuta ning soovitav on ka söögikorrast ülejäänud püree kas ise ära süüa või ära visata (mitte uuesti üles soojendada).
Retsept:*
300g veiseliha**
püreestamiseks 100ml keedetud vett***
Valmistamine:
Lõika liha tükkideks ja pane potti. Kata tükid veega nii, et liha jääks ühtlaselt vee alla. Lase keema tõusta ja keeda keskmisel kuumusel, kuniks liha on ühtlaselt läbi küpsenud (soovituslikult umbes 20-30 minutit, olenevalt sinu liha tükkide suurusest). Liha keetmise ajal tekib vee pinnale vaht, mida tuleb aegajalt uuesti ära riisuda. Kui liha on küpsenud, kalla keeduvesi ära. Aseta liha tükid püreestamise anumasse ning kalla peale 100ml keedetud vett (või väiksema beebi jaoks suurem kogus, vt alt kommentaari). Püreesta saumiksriga hoolikalt seni, kuni moodustub Sinu beebi jaoks sobiva konsistentsiga püree. Aegajalt puhasta miksri seest lihajäägid ja püreesta uuesti, kuna miksrisse võib kinni jääda suuri liha tükke.
Kui pehme püree on valmis, tõsta see jääkuubiku nõusse – ühte auku läheb umbes 1-2 tl täit lihapüreed. Tõsta täidetud nõu sügavkülma tahenema. Külmutatud kuubikud murra anumast välja ja pane kilekotti – nii hoiad külmikus ruumi kokku ja nõu uute püreede külmutamiseks vabana 🙂
*Sama retsepti võib edukalt üle kanda ka kana- või muu liha valmistamiseks.
**Vali lihaks lihtsam tükk, näiteks veisepraad vmt.
*** Väiksema beebi jaoks võta 150-200ml keeduvett, et saada vedelam püree, kus ei oleks tükke.