Toit

Koolilapse lihapallid

Lihapallid mahlases kastmes on tõeliselt mõnus kõhutäis. Isegi Karlsson teadis, et lihapallid on maitsvad, seega enamustele lastele need üldiselt samuti meeldivad.  😀 Variatsioone nende tegemiseks on ohtralt. Siinses retseptis peidavad end lihapallide sees ka oad, et anda lastele kõhutäiega veel eriti palju valku ja toitaineid.

Retsept on toitumisterapeut Jaanika Tapveriga koostöös kokku pandud koolilapse menüüst pärit õhtusöök, mis ilmus Pere ja Kodu ajakirjas septembris 2021. Hommikut võiks koolilaps alustada pudruga või tervisliku suhkruvaba müsliga. Lõuna on koolis, ent vahepalaks sobib hästi viil banaanileiba. Peale kooli koju jõudes on enamasti põnnidel kõhud vaakumis, seega tasub kappi valmis panna tatar ja lõhe, et ta saaks endale ise kokata tatrasalati. Esialgu võib tunduda, et millise koolilapse ma nüüd tatrasalatit sööma saan… Aga ühe klassi umbes kakskümmend õpilast nimetasid selle “päris heaks salatiks”, mida “teevad kindlasti teinekord veel”. Teisisõnu rääkisin aastake tagasi toidust ja toidujäätmete vähendamisest ühe klassitäie põhikooli õpilastega ja olin positiivselt üllatunud, kui üheks populaarseimaks nipiks meie vestlusest nimetati üha uuesti ja uuesti seda tatrasalatit.

Õhtusöögiks sobiks koolilapsele pakkuda köögivilju (kartul, porgand, bataat, kõrvits vmt), mingit liha või kala ning kõrvale värsket salatit. Reeglina võiks nädalas olla kolm lihaga päeva, üks kalaga päev ning üks päev taimetoitu. Lihapäevaks sobivad hästi näiteks siinsed lihapallid. Retsepti loomisel jälgisime Jaanikaga, et sees oleks kiudainete allikana kindlasti täisterajahu, kvaliteetne veisehakkliha (vähem loomset rasva) ning nägime palju vaeva, et maitsvalt sisse ära peita ka kaunviljadest punased oad, mis annavad olulisi taimseid valke ja toitaineid.

Tõtt-öelda sain seda koolilapse menüüd mitu korda Jaanika nõuannete ja juhiste järgi ringi teha ning paremaks timmida. Aegajalt tuli rasvu välja võtta, siis jälle küllastumata rasvu tagasi panna või taimseid valke juurde lisada. Olen talle äärmiselt tänulik juhiste eest, sest spetsialistina on temal oluliselt parem ülevaade mida kiiresti kasvav koolilaps toitainetest tegelikult vajab ja kui palju. Pikemalt saad Jaanika Tapveri soovitustest koolilapse toitumiseks lugeda Pere ja Kodu veebist ning sama loo alt leiad ka kõik meie kokku pandud menüüsse kuuluvad retseptid.

Muide, seda retsepti siin kirjutades meenus mulle, et polegi kodus ammu lihapalle teinud, seega tänane õhtusöök sai just nüüd otsustatud! 🙂 Serveeri neid lihapalle koos köögiviljafriikatega.

lihapallid

Retsept
20 lihapalli ehk 4-6 sööjale

300 g veisehakkliha
150 g punaseid ube
50 g riivjuustu
2 muna
7 sl täisteraspeltajahu
2 väikest küüslauguküünt
1 sl hakitud värsket punet*
1 sl hakitud värsket tüümiani*
soola-pipart
praadimiseks oliiviõli

Kaste:
300 g tomatipastat
1 sl hakitud värsket punet*
soola-pipart

Valmistamine:
Kurna ubadelt konservivedelik, loputa korralikult voolava 
vee all. Pane oad koos pune ja tüümianiga kaussi. Purusta saumikseriga ühtlaseks püreeks. Lisa hakkliha, juust, muna, jahu ja pressi hulka 2 väikest küüslauguküünt. Sõtku käega ühtlaseks tainaks. Vormi tainast 20 peopesasuurust palli. Prae palle väheses õlis pannil kolmelt küljelt. Peaaegu valmis pallidele kalla peale 300 g tomatipastat. Lisa 1 sl hakitud värsket punet, maitsesta soola ja pipraga ning sega läbi. Jäta kaane alla podisema umbes 10 minutiks.

* Võimaluse korral kasuta värskeid ürte. Nende puudumisel lisa 1 sl värske ürdi asemel 1 tl kuivatatut.