Toit

Kolm maasika hoidist

Juuli on maasikakuu. Värskeid ja magusaid Eesti maasikaid leiab nüüd igalt poolt ning kasutamisvõimalusi on neil palju. Siit postitusest leiad valge suhkruta maasikamoosi, toormoosi ja maasikanapsu retseptid.

Maasikate ostmisel tuleb alati mängu hinna-kvaliteedi suhe: kust saab kõige magusamad maasikad, kõige parema kilohinnaga? Ühed ütlevad, et “vot Keskuturul oli see tädi seal” või “Balti Jaama turul selle onu käest sain”. Eks igalühel meist on kuskil oma maasika tädi või onu, kust iga kord kõige paremad mammud kätte saab. Meie koju jõudis 10kg maasikaid hoopis Ääsmäe kandist, Raja talust ja seda juba teist aastat järjest. Üsna mõistliku kilohinnaga ning mõnusalt magusad ja värsked. Pakkisin kaks suurt kasti auto peale ja asusin koduteele hoidistamise poole 🙂

Mida siis ikkagi nende maasikatega teha? Kes Balti Jaama turu maasikafestivalil käis, siis seal tegin oma vanu lemmikuid  maasika-kookose torti ja maasika-banaani jäätist. Maasikafestivalil oli minuga koos köögis toimetamas armastatud näitleja Karin Rask, kelle soovitatud maasika-retseptiga olen igati nõus: kõige esimesena tuleks maasikaid lihtsalt süüa nii palju kui hing ihkab. Võta ette üks suur kauss maasikaid ja mugi nii kuis jaksad. Hoidistamine ja sügavkülma panemine ja koogid ja asjad on kõik väga toredad, aga see värske Eestimaine mamm tuleb esmalt lihtsalt kõhtu panna. 🙂 Ja kui sa ühel hetkel tunned, et vot nüüd enam ei jaksa, siis vaata palju marju alles jäi ja ülejäänud maasikatega saad meisterdada miskit head.

Klassikalisematest variantidest võib teha näiteks maasikamoosi või toormoosi, mida saab väga edukalt teha ka madala glükeemilise indeksiga ja ilma tavalise suhkruta! Minu moosid teevad magusaks agaavisiirup ja kookospalmisuhkur.  Agaavisiirupiga sügavkülmutatud toormoosi katsetasin juba eelmisel aastal ära ning see tuli suurepärane. Keedumoosi proovisin eelmisel suvel teha steviaga, ent seda alternatiivi ma ei soovita, sest stevia jätab ikkagi üsna omapärase kibeda meki külge ja üks õige moos ei tohi olla kibe 🙂 Sel aastal läks katsetamisse palmisuhkur ning vähemalt esmane mekk oli moosil selline, nagu ühel õigel moosil olema peab. Eks see selgub hoidistamise käigus, kas ja mis palmisuhkur purgis seistes teeb, ent loodetavasti käitub ta minuga viisakalt 😀

Mängulisema retseptina võib mozzarella salatis tomatid välja vahetada maasikate vastu ja saad huvitava maasikas-mozzarella-basiilik-balsamico koosluse, mis on superhea! Lisaks kõik smuutid – maasikas ja basiilik on imehea kooslus ja siis kindlasti klassika maasikas-banaan-jogurt. No ja värskete maasikatega vahukoore tordist ei saa vist ükski inimene üle ega ümber. Siinkohal luban, et augustis toon teieni ka imehea tervisliku vahukoorega tordi retsepti!

Lisaks on maasikaid hea talveks sügavkülmutada. Sügavkülmutades säilivad ka vitamiinid ning kapist on lihtne neid aegajalt smuutisse lisada või näiteks pannkoogile panna. Vanaemade levinud tarkus on panna maasikad külma suhkruga, ent tegelikult on see suhkur seal ju täiesti ebavajalik 🙂 Mingit säilitamise aspekti ta sügavkülmas kindlasti ei oma ning maasikas iseeneses on juba piisavalt magus. Aga kui tahad magusust veel juurde, siis hiljem kapist välja võttes võid alati mammule lisada agaavisiirupit või palmisuhkut.

Suuremad gurmaanid võivad maasikatest teha ka mõnusat maasikanapsu! Kodune marjaliköör on absoluutselt efektne ja tekitab külalistes alati mõnusalt põnevust. Ja lisaks põnevusele on minu varasemad napsud tulnud välja lihtsalt imehead, seega miks mitte panna taaskord mõned pudelid sahvrisse, et neid siis pimedatel talveõhtutel kodus vaikselt mekkida. 🙂 Napsu tegemisel on alati gramm riski ja põnevust ka endal, sest pudelisse paned erinevad asjad kokku, aga selle mis välja tuleb, saad teada alles paari kuu pärast ja on alati 50-50 võimalus: tuli see nüüd siis hea või mitte. Toetun aga oma vana-vanaema tarkusele, et kui häid asju kokku panna, ei saa ju miskit halba välja tulla 🙂

Enne  hoidistamist sea valmis karbid ja purgid ning pese need korralikult puhtaks. Purke tuleks enne ka kuumutada, et vältida hiljem moosile hallituse tekkimist. Mina esmalt pesen purgid ja kaaned korralikult üle ning seejärel kas a) kallan üle keeva veega või b) panen purgid 100 kraadi juurde ahju umbes 20 minutiks. Kuumaga hävivad purkidel ja kaantel olevad bakterid ning moosi edukas säilimine on tõenäolisem.

Maasikate ettevalmistamiseks eemalda neilt rohelised otsad ning pese mammud kindlasti ära. Seejärel võta ette sobivad retseptid ning hakka aga hoidistama 🙂


Maasika toormoos:
2kg maasikaid
600g agaavisiirupit

Valmistamine:
Pane puhastatud ja pestud maasikad suurde potti, kalla peale agaavisiirup ning purusta saumiksriga ühtlaseks püreeks. Tõsta püree karpidesse ning sügavkülmuta.

Madala GI maasikamoos:
3 kg maasikaid
600g kookospalmisuhkrut (või soovi korral rohkem)

Valmistamine:
Pane puhastatud ja pestud maasikad suurde potti, kalla peale suhkur ning pane madalal tulel keema. Esialgu sega tihti, kuni maasikatest hakkab eralduma vedelikku. Kui poti põhi on juba vedelikuga täitunud võid jätta maasikad madalale tulele vaikselt podisema, aegajalt sega. Keemise ajal võta moosilt vahukulbiga aegajalt pealt ära vaht.* Keeta tuleb nii kaua, kuni vahtu enam ei eraldu. Kui tahad tahkemat moosi, võid vahepeal kulbiga osa maasikate keemisel tekkinud vedelikust eraldi kaussi tõsta. Kui moos on valmis keenud, siis purusta see saumiksriga ühtlaseks püreeks. Tõsta moos hoolikalt puhastatud purkidesse**, keera kaaned tugevalt peale ja aseta purk kaane peale tagurpidi jahtuma. Lase moosipurkidel jahtuda toatemperatuuril ja seejärel tõsta need veidi jahedamasse sahvrisse.

*Vaht tõsta eraldi kaussi ja selle saab samal päeval saia või pannkoogiga ära süüa.

**Purgid peaksid moosi tõstmisel olema veel kuumad. Kui tõstad kuuma moosi külma purki on oht, et klaas puruneb!

Maasikanaps:
400ml maasikasiirupit*
500ml viina
200g tükeldatud maasikaid

Valmistamine:
Puhasta, pese ja tükelda maasikad. Vajuta need üks haaval pudelisse  ja täida nendega pudelipõhi. Kalla peale maasika siirup ning kõige peale viin. Sulge pudel hoolikalt ning loksuta, et maasikad, siirup ja alkohol saaks omavahel seguneda. Tõsta sahvrisse seisma umbes paariks kuuks.

*Maasikasiirupi saad maasikamoosi keetmisest (vt retsepti üleval pool: maasikad + palmisuhkur). Tõsta see kulbiga eraldi kaussi ning kasuta napsu magustamiseks!