Põnevate retseptide katsetamine uudsest toorainest meeldib meile aegajalt kõigile. Enamasti on sellisel puhul vaja ette võtta ka poeskäik. Klass omaette on aga oskus teha süüa siis, kui kapis ei ole enam justkui mitte midagi ja poodi ka ei taha minna. Meil on kodus tihti olukord, kus mees jookseks juba ammu poodi, aga mina vaatan kappi ja ütlen, et siin on ju mitme päeva jagu süüa veel! Oskus näha kapijääkides võimalusi on kodukokkajale hädavajalik ning aitab hoida kokku ka märkimisväärse summa raha.
Nutikal kokkamisel ongi peamiselt kaks eelist: rahaline kokkuhoid ja keskkonnasäästlikkus. Olen viimaste kuude jooksul sattunud rääkima tuttavatega pere toidule kuluvast eelarve summast ja suur oli mu üllatus, kui taipasin, et majandame kodus väga säästlikult. Endale tundus koguaeg, et huhh, nii palju läheb! 😀 Selgub aga, et meil kulub nelja inimese toidule vähem kui mõnes peres kahe inimese toidule. Kuidas see siis võimalik on? Ilmselt mängib siin peamist rolli minu enda väga tugev säästja mentaliteet. Aga praktiliste nippide poole pealt:
- esmalt käin poes korra nädalas ja ostan pigem toorainet, kui valmis tooteid. Need on odavamad ning nendega on kodus rohkem mänguruumi vastavalt sellele, mis isu mingil õhtul tuleb.
- teiseks kasutan tooraine maksimaalselt lõpuni. Selleks jagan nippe blogi toidu raiskamise vähendamise artiklis ja samuti tegin hea ülevaate koostöös Keskkonnaministeeriumi spetsialistidega Pere ja Kodu 2021. aasta novembrinumbris, kui panime kokku 10 nippi, kuidas vähendada toidu raiskamist. Nendes artiklites saad teada ka seda, miks on säästlik kokkamine keskkonna jaoks oluline.
Mu lemmiknäiteks on ahjukana. Nelja eurone kanapoiss läheb esimesel õhtul ahju koos juurikatega, teisel päeval saab lõunaks või õhtuks järelejäänud lihast vrap, pasta või riisiroog ning kolmandal panen rümba potti, keedan koos hea ja paremaga puljongi ning teen kanasupi, millest saab veel 2-3 toidukorda perele. Kui nüüd samas valemis korrutada läbi 4 toidukorra kogus näiteks valmis paneeritud kanafilee pihvide või muu taolise maksumusega, on summa hoopis teine.
Ma usun, et meil kõigil võiks olla kappides piisav varu, et saada ilma poes käimata hakkama vähemalt nädal. Kasuta selleks oma sügavkülma ja kuivainesahtleid, kuhu varu piisavalt baasaineid. Teatud sõltumatus tuleb kasuks erinevatel elu hetkedel. Nippe mida varuda ja kuidas erinevaid toite mitte millestki kokku võluda jagan oma 9. aprilli koolitusel, kuhu saad registreerida siin lingil. Nõuanded, mida seal kuuled, säästavad sulle rakendamise korral sadu eurosid, seega usun, et teed väärt investeeringu oma teadmistesse. 😉 Kui sa aga peaksid lugema seda postitust peale 9. aprilli ja tahaksid ka koolitusele tulla, siis kirjuta mulle Instagramis. Alati saab teha uue koolituse samal teemal ning hea meelega tulen koolitama ka nii, et paned ise kokku seltskonna ja mina sõidan teile külla!
Täna on aga fookuses supp. Kuidas siis teha maitsev juurviljasupp kapi viimastest juppidest?
Sibula-küüslaugu-looberi kuumutamine õlis toob maitsed esile, nii lood supile hea baasi, mille peale on juba väga lihtne maitsvat rooga ehitada. Sisse pane täpselt neid juurikaid, mis sinu sügavkülmas või külmikus leiduvad, ning argiõhtu supike valmib vaid 20 minutiga.
Puljongi võid võimalusel keeta ise ahjukana rümbast (see võtab aega 1-1,5 h), aga vajadusel kasuta puljongikuubikuid või valmis puljongit. Köögiviljadeks sobivad kõik jupid, mis kapis leiduvad: viimased porgandiotsad, kartul, paprika, kaalikas, kõrvits, herned-oad jne. Sobivad nii tavakülmikus viimase vindi peal olevad tegelased kui ka sügavkülma tükeldatud varud.
Mille vahel valida?
- Baas: sibul või porru, küüslauk, loorberilehed, õli, puljong, sool-pipar.
- Midagi lihalist: hakkliha või tükeldatud kanafilee.
- Midagi köögiviljalist: hakitud köögiviljad, sügavkülmutatud köögiviljasegu.
Nipp! Mida väiksemaks hakid juurikatükid, seda kiiremini keeb supp. Kui kõht on väga tühi, tee pisemad tükid. 😉
Minu pildil oleva supi retsept
neljale kuni kuuele
5 cm pikkune jupp porrut
2 küüslauguküünt
2 loorberilehte
250 g sügavkülmutatud hakkliha
2–3 sl õli
4–5 hakitud kartulit
3–4 hakitud porgandit
1 hakitud punane paprika
2 peotäit sügavkülmutatud konservmaisi
1 peotäis sügavkülmutatud aedube
1,5 l vett
2 aedviljapuljongi kuubikut
Valmistamine:
Haki küüslauk ja porru, pane
poti põhja õli ja loorberilehed
ning pruunista mõned minutid.
Lisa hakkliha ja prae, kuni liha
on küpsenud. Pane potti hakitud köögiviljad, kalla peale 1,5 l vett ja lisa puljongikuubikud. Keeda keskmisel kuumusel, kuni viljad on pehmeks küpsenud.