Toit

Ahju juurviljad

Grillihooaeg on ametlikult alanud, seega on sobilik lisada siia retsept maitsvatest ahjus röstitud juurviljadest, mis sobivad ideaalselt  mahlase grillitud lihatüki kõrvale. Ahju võib panna  kõikvõimalikke erinevaid juurvilju, minu valikus on sel korral madalama glükeemilise indeksiga bataat ehk maguskartul ning porgand.

Juurvilju eelnevalt keeta pole vaja, ent pööra hakkimisel tähelepanu, et tükid saaksid enam-vähem sama suured – siis küpsevad juurikad ühtlaselt läbi. Kui siiski kipub veidi ebaühtlaseks see hakkimine, siis pigem olgu bataadi tükid veidi suuremad kui porgandi omad, kuna porgand küpseb veidi aeglasemalt ja bataat kiiremini.

Juurviljade marinaadi on hea valmistada uhmris – lihtsalt pane kõik koostisosad korraga sisse ja uhmerda see ühtlaseks seguks. Selliselt saab värske oreganoga parima tulemuse, sest uhmriga pressides tulevad oregano maitsed veidi paremini esile ja segunevad õliga.

PS. Kui läheb liha grillimiseks, siis soovitan süütevedeliku asemel kasutada tavalist toiduõli. Süütevedelikus on suurel hulgal kahjulikke kemikaale, mis paraku grillimise protsessis satuvad ka toidule. Sama töö, milleks süütevedelikku kasutatakse, teeb väga edukalt ära harilik toiduõli – nt mõni odavam versioon rapsiõlist. Kehale oluliselt tervislikum alternatiiv 😉

20160501-VLS_3666Retsept (ahjuplaadi täis):
6 porgandit
1 suur bataat (ca 1kg)

Maitsestamiseks õlikaste:
3spl oliivõli
1tl soola
Pipart
Punt värsket oreganot
0,5spl balsamicot

Valmistamine: Pane ahi 180 kraadi peale sooja. Koori juurviljad ja haki need ühe suurusteks tükkideks. Laota juurviljad ahjuplaadile. Valmista uhmris õlikaste, lisades kõik koostisained korraga uhmrisse. Kalla kaste juurviljadele ja tõsta sõrmedega segamini nii, et kõik juurvilja tükid oleksid kastmega koos. Tõsta juurviljadega ahjuplaat ahju ning küpseta neid 180 kraadi juures umbes 45 – 50 minutit või kuni juurviljad on pehmed ja kergelt kuldsed. Lõpupoole võib ahju keerata grillfunktsioonile, siis lähevad juurviljad pealt veidi krõbedamaks.